Kiedy i zanim

Kobiety lubią tkliwe historie, przy których można się wzruszyć, popłakać w poduszkę, by następnie otulić się kocem lub mężczyzną, jeśli akurat takowego posiadają. Kobiety są ckliwe i  wrażliwe, jednak nie głupie. Z tego powodu dylogia Jojo Moyes odniosła tak ogromny sukces – są to książki przeznaczone dla kobiet, uczuciowe, o uczuciach, ale nie infantylne.

Historia jakich wiele. Czy  na pewno?

Z pozoru jest to zwykła historia miłosna, jakich wiele w literaturze, jak i w życiu. Ona jest nieszczęśliwa, właśnie straciła pracę, więc teraz próbuje znaleźć nową, poszukując przy tym także sensu. Oczywiście ma partnera, ale czuje się w jego obecności minimalnie spełniona. On z kolei to człowiek wszechstronnie uzdolniony, bogaty, pewny siebie, tyle że… poruszający się na wózku.  Kiedy bohaterka historii – ekscentryczna Lou Clark – zostanie opiekunką Willa Taynora, przewróci jego świat do góry nogami, a każdy dzień uczyni barwniejszym dzięki swoim kolorowym, niespotykanym strojom.  Czy to jednak wystarczy, by odwieść go od decyzji, którą już podjął?

Czasem miłość to za mało

Czym jest miłość? To sześć literek, dwie sylaby i ogromna ilość emocji, które mieszczą się w jednym pojęciu. Może i potrafi wiele, nawet przywrócić sens życia. Trudno jednak pokusić się o to w przypadku mężczyzny, który niegdyś żył bardzo aktywnie, brylował w towarzystwie i nie mógł odpędzić się od kobiet, a teraz, sparaliżowany, porusza się na wózku, będąc skazanym na innych nawet w przypadku tak prostych czynności, jak jedzenie. Możliwości Willa są ograniczone, jednak Louisa konsekwentnie próbuje rozszerzyć jego spojrzenie na świat, które zostało ograniczone do widoku zza okna w jego luksusowym domu. I tak zabiera go na wycieczki, choćby dookoła zamku, ale i w dalsze zakątki świata, na wyścigi konne, których nie znosi. Całe swoje życie Lou poświęca Willowi, jednak w zamian dostaje, oprócz czasem – miłego uśmiechu, kiedy indziej – prawdziwego pocałunku – bolesny cios w serce.

Lek na cierpienie

Kochać to chcieć czyjegoś szczęścia – to jedna z najpowszechniej używanych i funkcjonujących definicji słowa miłość. Co jednak, jeśli szczęście ukochanej osoby zupełnie nie pokrywa się z naszym? Czy miłością jest pozwalanie, by odebrała sobie życie? Jojo Moyes nie daje nam odpowiedzi na to pytanie, pozostawia tę kwestię otwartą, by każdy z nas mógł odpowiedzieć sobie sam na tę nurtującą kwestię. Co więcej – autorka pozostaje obiektywna i nie ocenia żadnego z bohaterów. Powoduje jednak, że w trakcie czytania pierwszej części serii może pęknąć nam serce. Na szczęście w drugiej próbuje to serce poskładać, pokazując, że miłość to coś więcej niż tylko przywiązanie.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *