Fenomenalne książkowe bestsellery

Jakie książki są lub mogą zostać bestsellerami?

Współczesny rynek książki cechuje tematyczna i jakościowa różnorodność tytułów. Nie zawsze jednak literatura wybitna, stawiająca przed czytelnikiem wysokie wymagania intelektualne jest przezeń rozchwytywana i bardzo często funkcjonuje w cieniu książek mniej ambitnych, ale nierzadko banalnych w przekazie, co czyni kontakt z nimi lekkim i przyjemnym, żeby nie powiedzieć czysto rozrywkowym. Innymi słowy, nie istniej zawsze sprawdzona reguła na to, jaka książka osiągnie status bestsellera, czego bezprecedensowymi przykładami są poniżej opisane sytuacje.

Zniszcz ten dziennik Smith Keri

Niecodziennym książkowym fenomen są tytuły bazujące na pisarstwie alternatywnym, o ile przywoływaną pozycję można nazwać w ogóle literacką, bo to z pewnością kwestia dyskusyjna. Dwa lata temu serca szerokie grupy czytelników podbiła nietypowa publikacja zatytułowana Zniszcz ten dziennik. Na dzień dzisiejszy statystyki podają, że jej nakład przekroczył bagatela 2 miliony egzemplarza. Co jednak było przyczyną tegoż spektakularnego sukcesu w sprzedaży? Można znaleźć kilka odpowiedzi. Nietypowa konstrukcja książki, która jest w zasadzie przewidzianym na każdy dzień w roku zbiorem działań i sugestii, które czytelnik ma wykonać w nawiązaniu do fizycznej, a być może głębszej przestrzeni książki. To jakby sam dziennik zachęcał czytelnika do jego destrukcji, ale uwaga: nie będzie aż tak łatwo. Autorka bowiem wykoncypowała sztywne zasady odnośnie traktowania publikacji, które współtworzą ze sobą nieprosty mechanizm, wręcz proces zmierzający do jej unicestwienia. Wśród porad znajdą się takie, które dotyczą zrzucania dziennika ze schodów, ale są też o wiele bardziej kreatywne, których nie chcę spoilerować. Wysoka poczytność tegoż wyjątkowego dziennika bierze się z kilku istotnych czynników – zwłaszcza jego terapeutycznych właściwości dla znużonego rutyną umysłu. Ponadto zadziałał psychologiczny chwyt marketingowy i wysublimowany koncept książki.

Dlaczego Coelho albo Murakami?

Owszem, ogromną rzeszę sympatyków ma też Umberto Eco, autor książek, z których bije ogromna erudycja i wizjonerka moc językowych obrazów, ale na rynku książki podobne lub nawet szersze grono czytelników, mają autorzy mniej utalentowani, o mniej wycyzelowanym i precyzyjnym warsztacie pisarskim. Są nimi dwaj wyżej wymienieni pisarze, których książki znalazły miliny czytelników na całym świecie.
Paulo Coelho przez krytyków literackim jest uważany wręcz za grafomana, jednak taką opinię ma za nic chociażby przewodniczący komunistycznej partii rządzącej w Chińskiej Republice Ludowej, który jest wiernym fanem brazylijskiego pisarza. Autor słynnego Alchemika – lektury szkolnej między innymi w Stanach Zjednoczonych (sic!) w literackim środowisku budzi mnóstwo kontrowersji. Niektóre cytaty z jego książek przeszły do popkultury, stając się dobrym zaczynem, czy materiałem na rozmaite memy i internetowe żarty. Z kolei pochodzący z Japonii Haruki Murakami to pisarz nieco wyżej ceniony przez fachowców, który napisał nawet książkę uchodzącą niemal za arcydzieło. Mam na myśli Kronikę ptaka nakręcacza. Pisarz w ostatnich latach jest żelaznym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla, ma wielu czytelników i najpewniej nie musi się przejmować najbardziej surowymi opiniami krytyków literackich, którzy zarzucają psiarzowi przewidywalność przestrzeni fabularnej jego książek, tendencyjność bohaterów i warsztatowe mankamenty.

Więcej informacji o powyższych tytułach znajdziesz na stronie: http://www.taniaksiazka.pl

 

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *