Batman – „Zabójczy żart” (komiks)

Batman to postać kultowa. Praktycznie wszystkie osoby, interesujące się chociaż trochę czy to popkulturą, komiksami, serialami telewizyjnymi, a nawet filmami kinowymi, wiedzą, kim jest Batman – zwany również z polskiego Człowiekiem – Nietoperzem oraz potrafią – przynajmniej w skrócie – opowiedzieć jego historię. Prawdziwa tożsamość tego bohatera to Bruce Wayne, miliarder żyjący w fikcyjnym mieście Gotham, gdzie aż roi się od wszelakiej maści przestępców – tych zwyczajnych i tych posiadających super moce. Z początku jedynie wierny lokaj, Alfred Pennyworth, zna tajemnicę swojego pracodawcy, potem poznaje ją również tak zwany side – kick, czyli współpracownik Batmana i jego pomocnik w walce z przestępczością i złem, chłopak o imieniu Robin. Samych Robinów było tak naprawdę kilku, po śmierci lub odejściu jednego z nich następował nowy, pragnący służyć dobru.

Historii o Batmanie napisano i nakręcono wiele – czy to seriali telewizyjnych, filmów kinowych, powstały również książki – w oparciu o filmy, lub też jako samodzielne powieści. Jednakże najważniejszym miejscem, gdzie można spotkać Batmana i gdzie narodził się nasz bohater, jest komiks. To właśnie w DC Comics, amerykańskim wydawnictwie komiksowym, 27 maja 1939 roku, narodził się Człowiek Nietoperz. Z czasem do serii dodawano kolejne tomy, aż wreszcie w 1988 wydano „Batman – Zabójczy żart” (w Polsce tom ukazał się dwa razy, w 19991 i w 2012 roku).

Ta część opowieści o Nietoperzu opowiada o córce przyjaciela Batmana, komisarza Jamesa Gordona. Barbara zostaje ranna w wyniku postrzału przez Jokera, odwiecznego wroga naszego bohatera. Bruce – oczywiście jako swoje alter ego – rusza w pościg za Jokerem. To jednak nie wszystko, co zawiera historia – czytając „Batman – Zabójczy żart” możemy również dowiedzieć się, jak powstał Joker i dlaczego tak bardzo nienawidzi Batmana oraz o co go obwinia. Poznamy również powód, dla którego czarny charakter – jakim niewątpliwie jest wspomniany Joker – wydaje się nie zawsze posiadać przysłowiową „piątą klepkę”.

Komiks tak bardzo spodobał się Czytelnikom, że podjęto decyzję o nakręceniu animacji opartej na tejże opowieści. Nie  jest jednak zwyczajna animacja dla dzieci, a pełnoprawny film kinowy, który wszedł do polskich kin latem 2016 roku. Do filmu dołączono smakowity kąsek dla fanów Batgirl, kolejnej postaci z universum DC Comics, a mianowicie piętnastominutowy prolog o tym, jak Barbara Gordon stała się Kobietą – Nietoperzem.  O jakości filmu może świadczyć fakt, że do „odegrania roli” głosu Jokera zaproszono nikogo innego, jak samego Marka Hamilla, znanego chociażby z sagi „Star Wars”.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *